Mobil je pro mě jen plánovač, přehrávač, telefon a fotoaparát. Zkusím vám napsat, proč nepracuji na mobilu a proč upřednostňuji raději počítač.
Jestli mě ale budete chtít usvědčit z neznalosti uživatelských dat a chcete mě přesvědčovat, že polovina uživatelů na internetu používá mobil… Nemusíte: to všechno vím, vším jsem si prošel.
Obsah
Začal jsem „mobilní“ věci používat v době, když existovaly tlačítkové telefony a jako novinář jsem pracoval s úžasným pomocníkem: PSION 3a a také PALM III ještě před tím, než to koupila – a později pohřbila – firma 3Com.
Používám dotykové telefony od počátku věků a nedám na ně dopustit, protože mi pomáhají nejvíce v:
- organizace a přehledu času a schůzek,
- udržování kontaktů a databázi kontaktů na cloudu,
- komunikaci všeho druhu přes různé chaty – WhatsUp, Messenger, SMS (miminálně), Instagram,
- autonavigaci na místo jednání,
- poslechu podcastů.
To všechno mi neskutečně a neměřitelně usnadňuje práci, šetří čas a dává jistotu, že na místo dojedu včas a ještě mezitím můžu nastřelit v Google Docs témata schůzky. Všechno super.
Velký displej = komfortní práce
Jenže tohle všechno jsem schopen snadno a rychle díky cloudům dělat také na počítači s mnohem větším displejem a velkou klávesnicí, kde napíšu článek jako tento za 12 minut, aniž bych u toho udělal 333 překlepů a musel se opravovat – to je šíleně vyčerpávající.
Když píšu mnohem více, tak myslím MNOHEM více. Na počítači můžu snadno vytvářet PDF, zpracovávat fotografie, obrázky, grafy, tabulky, tvořit dokumenty, přesouvat je a spravovat fotky na mé instalaci Lightroom. Na několik kliknutí můžu konvertovat dokument z jednoho formátu do druhého, mám pod kontrolou, který internetový prohlížeč chci na konkrétní věc používat a proč, a sám si to všechno řídím.
Mobil je jen zařízení pro prohlížení
Mobil mi všechny tyhle věci jen komplikuje díky tomu, že je malý, dokumenty se tam špatně spravují, v podstatě se s nimi nedá pracovat. Mobil zůstává pouze jako zařízení pro prohlížení.
Během poslední dekády sice došlo k významnému přesunu uživatelů směrem k mobilní spotřebě dat; v roce 2010 tvořily stolní počítače více než 97 % celosvětového provozu na webu, ale do roku 2022 se tento podíl snížil na pouhých 41 %. Zatímco mobilní zařízení zaznamenala v posledních letech výrazný nárůst popularity a zaujímají 59 % tržního podílu. Je to trend, bez pochyby. Ale pouze z hlediska SPOTŘEBY konzumace internetových dat. Jenže to neznamená, že ta data jsou „užitečná pro práci“ a dělají vás produktivnějšími, spíše je používáme jako zařízení pro konzumaci dat.
Na mobilu nepracovat
Pro mě je mobil spíše „náhledové“ zařízení, kde spotřebovávám „data“, klikám na Like a mám ho jako pasivní zařízení. Není možné a nebude možné na něm dělat práce, které dělám teď na stolním počítači nebo notebooku – z důvodu ergonomie. Prostě člověk je statisíce let pořád z hlediska somatologie stejný. Prsty, velikost obrazu, posed, jsou stejné už hodně dlouho.
A stejní zůstaneme, dokud si do mozku nezačneme voperovávat čipy a přimontovávat umělé paže…
Jenom napsat odpověď na tři řádky do diskuzní konference a doložit k textu obrázek je práce na 30 sekund na stolním počítači, ale na mobilu na 3, 4 nebo 5 minut… Přijde mi to jako marnění času.
Při představě, že bych prohlížel internetové stránky, přeukládal nebo dlouze něco komentoval, instalovat eshop, generoval a sdílel URL odkazy, opravoval kód na nějakém linuxovém serveru, diskutoval a vkládal fotografie do diskuzních konferencí: vše na mobilním zařízení – mě jímá hrůza. Na počítači jsem při činnostech, které tvoří majoritu mé práce, tak 5x rychlejší a efektivnější než na mobilu.
Počítač jako neproduktivnější nástroj
Proto je pro mě stále stolní PC nebo notebook primárním zařízením používaným pro skutečnou práci. Větší displej a klávesnice u mě naprosto vítězí z pohledu kreativity, rychlosti a spolehlivosti tvorby.
Mimochodem, tenhle článek jsem samozřejmě napsal na PC, obrázky vygeneroval v AI a okno měl otevřené v prohlížeči Firefox společně s 22 dalšími okny… Je to prostě celkově operativnější. Myslíte, že byste tohle dokázali na mobilu?
To jsou mé důvody, pro používám na tvoření počítač a na spotřebu mobil (tablet).